Trávící systém

Dutina ústní

Trávení potravy jde do jedné trubice, které začíná ústy a končí řitním otvorem. Prvním úsekem je dutina ústní. U šupinatých jsou vně úst řady retních šupin, jejichž utváření a počet má taxonomický význam. Mají velmi dobře vyvinutý a pohyblivý jazyk, hlavně hodně u chameleónů. Další ještěři mají jazyk různě silný, ale vždy skoro plochý, s jen malým vykrojením na konci, které naznačuje vidlicovité zakončení. Gekoni mají jazyk plochý, na konci okrouhlý bez náznaku vidlicovitého zakončení. Leguáni ho mají silný, masitý s okrouhlým zakončením. Podkladem jazyka a vnějších svalů je jazylka, která ovládá jazyk a má u ještěrů mnohostranné použití a složitý tvar, je chrupavčitá a jen částečně osifikovaná

Z dutiny ústní až do kloaky

Za ústní dutinou je hltan. Na kořenu jazyka se kříží dýchací a trávící cesta. Jícen mají ještěři značně roztažitelný díky podélným skladům. Žaludek je podélný vak – slouží ke skladování a pomalému rozkladu potravy. Od žaludku jsou střeva odděleny svěracím svalem vratník, pak následuje tenké střevo, kde probíhá větší část trávení potravy a vstřebávání živin. Dále je tlusté střevo. Postup tráveniny z tenkého do tlustého střeva reguluje záklopka. Hlavní funkcí tlustého střeva je vstřebávání vody z tráveniny. Posledním úsekem střeva je konečník, který ústí do kloaky, kde končí i močové a pohlavní cesty. Kloaka ústí z těla řitním otvorem.

Trávicí žlázy jsou rozmístěny ve stěně žaludku a hlavně tenkého střeva. Kromě toho do trávicí trubice ústí játra a a slinivka břišní. Játra produkují žluč, která se podílí na trávení a vstřebávání tuků. Slinivka břišní produkuje trávicí enzymy pro trávení v tenkén střevě.

Ledviny a močový měchýř

Plazi mají jako první z obratlovců pravé ledviny – stavebně nejdokonalejší, nově vzniklý sekundární močovod. Ledviny jsou běžně umístěny vedle sebe vzadu na zadní straně tělní dutiny poblíž páteře. Většina ještěrů má močový měchýř. Mořští a někteří pouštní šupinatí ještěři mají kromě ledvin vyvinutý ještě další nezávislý doplňkový orgán pro odsolování krve – solné žlázy. Ještěři je mají umístěné v nosní dutině.