Problémy

 

Děje se něco s vaším gekončíkem a bojíte se že to bude vážné? Měli by jste kontrolovat vše co na svém mazlíčkovi spozorujete. Je i možnost zasílání trusu na rozbory, kde vám stanoví případné potíže. Není to samozřejmě zadarmo. Ale myslím, že začátečníci nebudou takovéhle pomoci zatím tolik vyhledávat. Takto jednají už vyspělí chovatelé co gekony prodávají a velice podrobně se teraristikou zabývají. U nás začátečníků se mohou vyskoytovat problémy typu: nejí, nepije, hubne, tloustne aj. Proto Vám sem dám pár rad, které se často na internetu vyhledávají. 

 

  

Kdy jít k veterináři
Nepřijímá potravu
Zvracení
Špatný svlek
Ocásek je fuč

 

Kdy jít k veterináři                 Návr at na z   ačátek

 

 • Vážná zranění a otevřené rány
 • Náznaky anorexie = nechutenství trvající více než 2-3 týdny
 • Náhlá a nevysvetlitelná ztráta hmotnosti
 • Průjem trvající déle než 3-4 týdny
 • Zelený, podivně zapáchající trus (někdy podobný hořčici)
 • Viditelné organismy nebo krev v trusu
 • Neschopnost zvířete se vyprázdnit (= zácpa)
 • Vážná letargie, nevzrušivost
 • Odmítání mít otevřené oči (= slepené oči)
 • Bílá sýrovitá hmota v tlamičce
 • Obtížné dýchání s otevřenou tlamičkou + hvízdavé zvuky
 • Chvění, záchvaty

S problémy není radno čekat. Pokud objevíte jakýkoliv náznak, rychle jednejte, ptejte se, popřípadě okamžitě navštivte veterináře! Určitě vám poradí, gekonovi nasadí léčbu a vy se o něj budete starat, aby mu bylo den ode dne co nejlépe

 

 


 

Nepřijímá potravu                           Návr at na začátek

 

 Pokud Váš gekončík nepřijímá potravu, jsou zde dvě možnosti jak tento problém vysvětlit. 

 1. je přežraný, a už se do něj více nevejde. Zkuste tak dva dny nekrmit!
 2. je nemocný. Zkuste poslat trus na vyšetření

Gekončík poliká substrát. Je to z toho důvodu, že mu chybí minerály. Jak jsem se sama dočetla z různých zdrojů, kterým zcela věřím, jsem zjistila, že písek není vhodný substrát pro gekončíky. Nejvíce se prý osvědčilo stelivo pro kočky (Mikeš). Sama s ním nemám zkušenosti, ale je prý velmi snadno stravitelný, Tím pádem, pokud váš gekončík zbaští nějaký ten kousek substrátu, máte jistotu, že jej bez problému vyloučí ven z těla.

Jakmile gekončík sní kousek, který je velký, může se stát, že se správně nerozpacuje a poškodí trávicí trakt. Sama bych to neriskovala, dávat mu jakýkoliv substrát z džungle, nebo s velkými kusy zeminy.

Můžeme se také řídit pravidlem, že pokud má gekončík zdravý a tlustý ocásek, nemusíme se ničeho bát. Pokud ale zporozujeme, že gekončík zcela ubývá na váze, je zde velké riziko parazitního onemocnění. Proto doporučuji vyhledat veterináře. Pokud máte samici, která vám přestala žrát, je to způsobeno tím, že za několik dnů dojde ke snůšce. Víc by se do nich už nevešlo. Ale po snušce zase svá kila naberou.

Také záležní na teplotě v teráriu, která velice ovlivňuje rychlost metabolismu

 

 
Zvracení                               Návrat na začátek

 

Stává se často u mláďat a to z důvodu přežrání. Ale buďte si jisti, že pokud je to opravdu z častého podávání potravy, gekončík to už víckrát neudělá, jelikož si potravu nevezme, pokud mu ji nebudete vyloženě nutit. A vy by jste měli trochu omezit jeho jídelníček.

Jestliže jste si vědomi, že krmíte tak jak se má, je tu velká možnost výskytu nemoci. Doporučuji vyhledat veterináře a nechat si udělat testy na cryptosporidie, nebo i na jiná bakteriologická vyšetření pro zjištění salmonelózy. Dbejte ne svého mazlíka, aby takové riziko nemusel podstupovat. Pokud už je pozdě, jednejte rychle!

 

 

 

 

Špatný svlek

S tímto problémem se u chovatelů setkáváme velmi často, a i při zajištění správných podmínek nám tato komplikace může nastat. Nejdříve je třeba zvážit, zda-li je vše v pořádku a špatné svlékání jsme nezavinili sami (podávání vitaminů, vlhkost, teplota,drsné předměty pro tření). Pokud tedy máme zvíře jen částečně svléknuté, musíme starou pokožku odstranit. Použijeme k tomu misku s teplou vodou a houbičku na nádobí. Gekončíka opatrně,ale pevně uchopíme a namočenou houbičkou mu třeme kůži z těla. Obvykle to nečiní problém. Opravdu je důležité odstranit všechno pokožku. Pokožku uvízlou na chodidlech nebo prstech odstraníme opatrně pinzetou.

 

 

 

 

 

Ocásek je fuč                               Návrat na začátek

 

Odhozený ocásek není tak závažný problém. Stává se to z důvodu nešetrného zacházení s gekončíkem nebo špatně rozestavěné dekorace v teráriu. Pokud ocásek nedoroste pěkně, tak jak má, už se s tím bohužel nedá nic dělat (opakovaná obnova ocásku dopadně vždy ještě huře!)

Odlomení je vždy z fyzické příčiny, nikdy ne z psychické nebo chemické. Takže jediná možnost je, že za ocásek někdo tahal, nebo si jej gekončík zranil o již zmíňenou dekoraci. Pokud máte gekončíků více, je možné že se mezi sebou poprali a ocásek byl upuštěn.

!!!! Nalomený či natržený ocásek nikdy neodstraňujeme. Po nějaké době ho najdeme odložený a vyschlý někde v teráriu !!!!

Obecně platí, že čím blíže k tělu se ocásek odlomí, tim baculatější a kulatější regenerát doroste. Čím dále od těla se odlomí, tím lépe doroste - tím je myšleno obecně štíhlejší a více odpovídající tvaru původního ocásku.