Pořízení gekončíka

 

Mnoho lidí se mě ptá, jak si pořídit gekončíka, co by měl vědět, na co by si měl dát pozor a jak si zařídit terárko. Když mi napsal první člověk, uvědomila jsem si, že jsem na tyto stránky vůbec nic takvého nenapsala a že bych to měla nejspíš napravit. Rozepíšu jak by se mělo při koupi gekončíka postupovat.

 

Zařízení terária                 Vybírání gekončíka   

Krmení

Páření

Terárium

Zdravotní pojmy

Problémy

  1. Zařízení terária

Pokud uvažujete o pořízení gekončíka, nikdy neni nic tak jednoduché jak se zdá. První věc, na kterou by jsme se měli zaměřit je zařízení perfektního a přírodního bydlení. Ideální terárko by mělo být delší (cca 50-60cm), vyšší (cca 40-50cm) a šiřší (cca 40-50cm). Tyto rozměry postačí jak pro jednoho gekončíka, tak pro skupinku. Větrání by mělo být umístěno na stropě terária, a na předním skle dole. Kvůli cirkulaci vzduchu. Větrání by nemělo být moc veliké, aby se netvořil průvan a zárověň by nemělo mít široké otvory, kvůli úniku cvrčků nebo gekončíka. Pokud chcete mít jistotu, že terárko je správné pro život vašeho tvorečeka, zkuste tento WEB.

Teď musíme myslet na to odkud náš gekončík pochází, na internetu si seženeme co nejvíce informací o vyhlédlém druhu. Dejme tomu, že si budeme pořizovat Gekončíka nočního (náhoda ;) ). Přírodní klima, pouštně tropické. Zařídíme si zadní stěnu (viz. WEB). Teď co se substrátem? Ideální substrát je velice jemný písek, opravdu jemňounký. Výhoda tohoto substrátu je, že pokud bude gekončík substrát olizovat, nezpusobí mu žádné zdravotní potíže. Gekončíci milují domečky, prolejzačky a jiné schovky, kde je nikdo neuvidí (mají své soukromí). V terárku by se měly dále objevit rostlinky, takové co vydrží vysoké teploty. Kaktusi nejsou vhodným doplňkem. Gekončík by se mohl zranit. Miska s vodou a s trochou vápníku je také nezbytná. Světlo v teráriu je občas problém. Gekončíkovi světlo s různými faktory není třeba kupovat. Potřebuje teplo, proto doporučuji koupit výhřevnou 25W žárovku (záleží na velikosti terária). Dalším menším doplňkem je teploměr. Já osobně mám teploměr od ExoTerry.

 

 2.   Vybírání gekončíka

Mnoho lidí, kteří začínají s chovem gekončíků nočních si moc informací nevyhledají. Respektive, chci gekončíka, tak si ho koupím. Netvrdím, že to tak dělají všichni. Ale nebýt mého přítele, málem bych to udělala taky tak. Na internetu jsme si vyhlédli nějakého gekona, kterého by jsme si chtěli pořídit. Podle životních podmínek jsme mu vytvořili terárium a teď zbývá jen koupit drobečka. Na co bychom si měli dát pozor než zaplatíme dané osobě za zvířátko? Já osobně, a mnoho jiných chovatelů nedoporučuje kupovat gekončíka i jiné terarijní druhy ve zverimexech. Nevíte proč? Uvedu pár příkladů, které podle mého názoru, při koupi hrozí.

  • Riziko vážných onemocnění
  • Podvyživenost
  • Překrmení
  • Chybné zadaní druhu
  • Věk ?
  • Pohlaví ?
  • ! Příliš vysoké ceny !
  • Nedostačující životní podmínky

Jen pro informaci, toto je pouze mé mínění. Netvrdím, že tyto rizika jsou v každém zverimexu a u každého zvířete v něm chovaném. Proto doporučuji kupovat terarijní i jiná zvířata od chovatelů. Je tu možnost osobního setkání a vysvětlení co je gekončík zač. Chovatel vám poradí jak se ze začátku ke gekončíkovi chovat, jak ho krmit a pomalu ochočit. Máte skoro 100% jistotu pohlaví. Většinou uplně 100% určení pohlaví je inkubační teplotou. Rozhodně víte jakou barevnou mutaci si pořizujete, jelikož správný chovatel ví, jak své gekončíky napářil a podle genetického křížení lze určit jaká mutace vzniká. Cena je u chovatelů výrazně nižší než ve zverimexu. V nejmenovaném zverimexu cena gekončíka 990,- u chovatele 300,-.

> mláďata daného roku výběru jsou ve výše uvedené cennové relaci (cca 300,-)
> dospělý jedinec s různou barevnou mutací může dosahovat až neuvěřitelných položek (cca 5.000,-)

Jde také o to, jak dobře budete hledat. Poté ještě doporučuji terarijní burzy. Předem si můžete s chovatelem, který na burze bude prodávat, domluvit rezervaci jednoho nebo více gekončíků. Pokud vám kdokoli nabídne dovoz gekončíka, není tím myšleno osobně, ale kurýrem. Sama s touto variantou nemám zkušenost a proto bych ji nehanila. Mám na to svůj názor, ale ten je pouze a jenom můj ;)

Ale i tak bych Vám raději doporučila chovatele a osobní setkání s ním...