Palmatogecko rangei

 

Gekon Palmatogecko rangei obývá pobřežní část Namibijské pouště v jihozápadní části Afriky, od Jihoafrické republiky přes Namíbii až po jižní Angolu.Celý den tráví hloubením vlastnoručně vyhrabaných, nerozvětvených chodeb v zemi, dosahujících hloubky od 80 do 100 cm.Palmatogecko rangei má širokou škálu ve vydávání hlasů, v rozsahu od pípání ptačích mláďat, klapání, kuňkání a štěkání. Tyto formy komunikace využívají gekoni když jsou vyrušeni nebo když se pokouší přivábit partnera v období rozmnožování

Patří ke středně velkým druhům, dorůstajícím celkové délky od 10 do 14 cm, z čehož délka ocasu tvoří asi polovinu délky těla.Výrazně velká, plochá a široká hlava je zřetelně odsazená od trupu. Štíhlý, zploštělý, vodorovný trup přechází ve štíhlý, dělený ocas.Končetiny jsou rovněž štíhlé, spíše křehké a slouží především při zahrabávání zvířat. Charakteristická jsou chodidla, jejichž volná vazba lamel na prstech vytváří něco jako plovací blánu, sahající téměř ke koncům prstů u nohy, takže to vypadá jako by byly spolu spojeny. Takto upravená chodidla vytvářejí na sypkém písku pevnou oporu a umožňují gekonovi rychlý a pohodlný pohyb na něm, aniž by se při tom zabořil. Dále jsou výhodná zejména k efektivnímu hrabání.

Tento druh se nevyznačuje pohlavním dimorfismem, avšak dospělí samci jsou nápadně menší než samice a výrazněji zbarvení. Samci mají zřetelně zesílené váčky hemipenisu u kořene ocasu a poměrně záhy slušně znatelné oboustranné postanální tuberkuly, které jsou u samic výrazně ploché.
Uvádí se, že se jedinci v zajetí dožívají věku 5 - 7 let.

 

Pro jeden pár chovných zvířat postačí terárium o rozměrech alespoň 40 x 40 x 30 cm (šířka x délka x výška). Mělo by být každopádně vzdušné. Jako podklad slouží propraný, jemný říční písek, který drží dobře vlhko a jehož výška by se měla pohybovat v rozmezí 5 – 15 cm. Vyšší vrstva písku je nejen přirozenější pro jejich prostředí, ale současně umožňuje gekonům hrabat a vytvářet si tak podzemní chodby, což je jejich nejpřirozenější činnost.Boční stěny terária je nejlépe nechat bez jakéhokoliv obložení, protože krmný hmyz tak má větší únikové možnosti. Tito gekoni zásadně nelezou po stěnách ani po žádných větších vyvýšeninách v teráriu. Terárium je nutno rozdělit do dvou teplotních zón. Jedna polovina nevyhřívaná a vlhčená, druhá polovina poměrně hodně vyhřívaná a relativně suchá.

Nejčastějším krmivem jsou především cvrčci, různí červi (mouční, zophobasové), pavouci, švábi, kobylky, sarančata, brouci (moučných červů), svinky aj. Jsou schopni sežrat neuvěřitelné množství hmyzu. Samozřejmostí je krmný hmyz poprášit různými vitamínovými a minerálními přípravky, z nichž nejdůležitější je vápník.

Více na > Palmatogecko rangei - chov v zajetí


https://farm3.static.flickr.com/2741/4534390177_ba26ce04cd.jpg
www.flickriver.com