Nephrurus milli

 

Tento tvoreček patří do rodu gekonovitých plazů a spadá do rodu Nephrurus levis. Dorůstá do velikosti 18ti cm. Jeho hlava je větší a jsou v ní umístěny velké a výrazné oči. Zbarvuje se od oranžové, přes cihlově červenou až po tmavé odstíny. Samec má u kořene ocasu silně vyvinutou kapsu na hemipenis.

Můžeme ho nalézt v Austrálii od suchých travnatých stepí, přes pobřeží až po lesnaté oblasti. Přes den se ukrývaji pod kořeny stromů a pod listím. Jejich aktivita se projevuje až po západu slunce (je to spíše noční tvor).

Tito gekoni nejsou vůbec nároční na velikost terária, spíše na jeho výbavu. Velice rádi šplhají, proto není špatným nápadem vyrobit v zadní setěně terária pár plošinek, nebo umístit do prostoru větvičky a kůru ze stromu. Do terária bychom měli proto umístit různé předměty (květináče, kokosový ořech, pozor na kameny!).

Co se týče potravy. Její složení je témeř stejné jako pro Gekončíka nočního. Cvrčci, kteří odpovídají přiměřené velikosti gekona. Nezbytné jsou taktéž vitamíny (roboran, drcená sépiová kost).

https://farm4.static.flickr.com/3638/3296933256_d094d85c3a.jpg

www.flickriver.com