Krmení

Gekončík noční si obzvláště potrpí na malých cvrčcích, švábech, červících a později i na myších jednodenních holátkách (ty ale nejsou nezbytnou potravou,spíše se používají jako malé (velké)  zpestření). Není nutné je krmít často. Rychle si na stravu zvyknou a žačnou Vám pomalinku tloustnout, a to může vést někdy i ke zdravotním problémům. Pokud máte malého gekončíka tak krmit je vhodné tak obden a to 2 cvrčkama popřípadě 3. S moučnými čevy se to také nesmí moc přehánět. Časté krmení může zůsobit zažívací potíže, jelikož červíci v sobě mají až moc bílkovin,které zvířeti nedělají ve velkém množství dobře. Dospělému gekončíku dávám cca 8 cvrčků jednou za tři dny. Proč tak dlouho po sobě? Zjistila jsem, že moji gekončíci jsou neuvěřitelní lenoši. Chytnou co vidí a zbytek je pro ně tabu. Tudíž jsem při přestavbě jeskyně našla za kameny schovaných asi 5 cvrčků. Dávejte si tedy pozor i na rozmístění dekorací v teráriu, může se tam skrývat mnoho nepěkného.

Mlsotky

Gekončíkům můžete samozřejmě jednou za čas připravit nějakou pochoutku. Co se do takové pochoutky počítá:

• ovocné přesnídávky, dřeně, med, marmelády a výrobky z ovoce

Chtěla bych upozornit, že mlsotky jako jsou například jogurty nebo mléčné výrobky nejsou pro gekona vhodné. Jak jsem se dočetla, nemají dost enzymů, které mají funkci zpracovávat bílkoviny a cukry a proto by to velmi zatěžovalo jejich organismus.

Pokud jim dáte Vámi vybranou dobrůtku, nevím zcela jistě zda-li ji přijmou z misky, ale pokud by se stalo, že to nebudou papat, zkuste jim tím natřít čumáček a oni si to s chutí olízají a budou žadonit o další.

                                   

 

Doporučuji vyzkoušet proteinové želé. Já jsem tyto proteiny dávala mým gekonům. Odmítají mi lovit červíky a chtěla jsem jim dorpřát trochu víc, než co si dokáží vzít ze cvrčků :)

Voda

Přísun pitné vody je velice důležitý. Zde neni nutný umělý vododpád. Gekončíkovi se lépe pije z misky. Miska nesmí být větší než sám gekon, mohlo by se stát,že by se v misce utopil. Miska před podáním vody musí být řádně vyčištěna. Vodu musíme měnit každý den. Popřípadě, když vidíte že ve vodě plavou nečistoty,tak měňte i dvakrát denně. Je důležité neměnit jen vodu, ale jednou za čas pořádně vymít i misku. Pravá keramika často chytá zelné plísně, které gekončíkům mohou škodit.

 Pití z misky video

  Vitaminy

Každý tvor potřebuje řadu vitamínů, jak člověk tak zvířata. To platí také pro gekončíky noční. Vitamíny potřebují pro správný růst kostí, pro svlek kůže a správný vývoj barvy, pro trávení a správnou funkčnost orgánů. Velmi dobrý je Roboran, není ani tak drahý. Ale abych pravdu řekla, že za zdraví svého miláčka sáhnete i hlouběji do kapsy.

Druhy vitamínů: Reptive, Roboran, Nekton MSA, Plastin, Bone Aid, NutriMix

Dávkování:

                1. způsob - vezmete si malý kalíšek, do kterého nasypete půl kávové lžičky vašeho vitamínu. Do kalíšku s vitamínem přidáte potravu pro gekončíka (2-3   cvrčky nebo červíky) a protřepete tak, aby krmivo zůstalo živé, ale celé bylo obalené v bílém prášku. Radím, ne každou potravu, kterou budete servírovat vašemu gekonovi, obalovat ve vitamínech z důvodu předávkování vitamíny

                2. způsob - připravíte malou misku, v níž se bude nacházet pouze druh vutamínu a vložíte ji do terária. Gekončík si takového předmětu po chvilce všimne a i přes váhavost přeci jen ochutná. Tím chci říci, že gekončík občas k misce přijde a olízne její obsah. Tuto metodu někteří teraristé používají, ale já bych ji však nebrala jako nejlepší.  

                3. způsob - může se stát, že vám gekončík nebude chtít potravu obalenou ve vitamínech jíst. Pak budeme muset použít i trochu nemilé rešení. Vitamín se musí za každou cenu, nějakám způsobem dostat do trávícího traktu. Vitamíny rozpustíme ve vodě a naplníme jimi injekční stříkačku (bez jehly samozřejmě). Uchopíme gekona tak, aby se nám nemoh vyškubnout, a aby jsme mu nezpůsobili sebemenší poranění. Injekční stříkačkou mu rozpuštěný vitamín stříkneme do tlamičky.

      

  Nejdůležitější vitamíny

Vitamin A: je důležitý pro dobrý zrak a tvorbu kůže, podporuje růst, odolnost proti infekcím a plodnost.

Vitaminy skupiny B: významě se podílejí na zpracování živočišné a rostlinné bílkoviny, mají vliv na látkovou výměnu nervových buněk a buněčné dělení

Vitamin C: slouží jako obrana proti infekcím

Vitaminy skupiny D: zajišťuje vstřebávání vápníku a působí na tvorbu kostí

Vitamin E: je důležitý pro rozmnožování a tvorbu vajec, uplatňuje se při tvorbě svalů

Vitamin K: podporuje srážlivost krve