Gekončík noční

 

Gekončík noční je jedno s nejlepších zvířat pro začínající chovatele. Je to ještěr ,,malý drak" který se vyskytuje v Iráku, Pákistánu a Afgánistánu. Říká se,že gekončík noční je perlou v teráriu.Má rád pouštní prostřední,takže něco jako agama vousatá a úplný opak chameleona jemenského.Chov v zajetí mu nevadí,někdy je to i lepší naž na svobodě.

                                                           

Gekončíci se v dobrém prostředí a s příjemným chovatelem dožívají celkem vysokého věku, je to až neuvěřitelných 20 let. A dorůstají tak 28cm. Jak už jsem zmiňovala, existuje mnoho barevných mutací, které si můžete prohlédnout ve Fotogalerii. 

V chovu je tento živočich nejznámějším druhem gekonů. Chová se jeden samec a 3-6 samic, samci jsou mezi sebou nesnášenliví. Pohlaví je rozpoznatelné podle preanálních pórů u samců. Zvířata jsou velmi plodná. Samice snášejí po dvou kožovitých vajíčkách, která zahrabávají do substrátu nebo do krabičky s vlhkým substrátem. Mláďata se líhnout asi po 50 dnech a měří přes 8 cm. odchováváme je v menších plastových dozách, společně jen stejně velká mláďata.

Krmíme: cvrčky, šváby, červy, kobilkama nebo holátky.

Teplota v teráriu be se měla pohybovat kolem 25-30°C s mírným nočním poklesem. Pokud by jste měli zájem o zimování, teplota tak na měsíc poklesne na cca 18°C. Zimování je dobré při začínajícím odchovu, kdy se rozbíhá metabolismus a zvířata jsou tak mnohem ativnější.

Druh terária: nižší, suché a vyšší vrstva písku

 

Povaha/co mají a nemají rádi 

  -         Gekončíky je možné brát do ruky. Chovají se jako domácí mazlíčci. Nastavují vám hlavu a hrbí se. Malá mláďata jsou vcelku zbrklá. Při pohlazení piští a vyskakují. Dospělí jedinci jsou u klidní a s oblibou se nechávají chovat.

-         Gekončíci chodí svou potřebu konat na jedno místo

-         Pokud chcete chovat dva samce, neradím vám to. Ne vždy se dobře snesou a začínají pekelné boje, které vždy nemusejí skončit dobře. Ideální je chovat jednoho samce a víc samic. Spí spolu všichni takříkajíc pod jednou střechou. Mláďata ovšem oddělit. Jelikož to jsou přece jen plazi, mohli by svá mláďata napadnout

-         Gekončíky nesmíte tahat za ocásek. Jsou to ještěrky. Jakmile se násilím zatahá za ocásek, automaticky ho pustí. Obzvlášť rádi to dělají mláďata, u dospělých je to spíše umění.

-         Mají hlas. V plazím světě je hlas zvířete vyjímkou. Gekončíci pískají, cvrkají a vřeští jako motůrek. Hlas většinou používají při protestech.

-         Svlékají kůži. V dobré kondici a při správné teplotě si se svlekem poradí sami. Interval svlékání záleží na věku, kondici a přísunu potravy. Při svleku je nerušte, pokud by však byl problém a kůžička zůstala na gekonovi, stačí navlhčenou houbičkou starou kůži setřít. Svlečenou kůži vždy snědí. Obsahuje hodně látek co potřebují, proto jim ji neberte

-         Jsou náramné zvědaví.

-         Loví, a to výborně. Potravu Vám nesnědi mrtvou. Potřebují něco co se hýbe

-         Mají čichovou paměť. Rozeznají svoje teritorium, svého majitele, svou samici, čistou a špinavou vodu

-         Mají rádi teplo a tulí se ke všemu co je teplé. Tedy i k lidem

-         Umí zavírat oči a vykulovat je. Umí i snít . . . . .

-         Mají emoce. Brzy vypozorujete, že mohou být spokojení, nebo stresovaní, mohou něco chtít a nechtít, mohou láskyplně olizovat hlavičku jinému gekončíku a mohou i trpět (nikdy to nepřipusťte!).