Chameleon jemenský

 

Říše: živočichové
Kmen: strunatci
Podkmen: obratlovci
Třída: plazi
Řád: šupinatí
Podřád: ještěři
Čeleď: chameleonovití
Rod: chameleon

 

Binomické jméno: Chamaeleo calyptratus

Chameleon je druh ještěra žijícího v Jemenu a Saudské Arábii. Velmi často je chován v zajetí, ale není příliš vhodný pro začínající chovatele.

V CITES je zařazený v příloze II.
Status iucn3.1 LC cs.svg

Samec dorůstá větší délky než samice, a to až 65cm, samice má 20 čísel méně. Tato informace je však velmi indviduální. Jak je u chameleona známo, má dvě, nezávisle na sobě, pohybující se oči a nápadnou přilbu, která u samce může dorůstat až 8cm. Hrdelelní hřeben je dobře vyvinutý a lemovaný malými ostny, vysoký jednořadý hřeben ostnů má chameleon i na zádech.
Barva kůže je velmi variabilní, záleží totiž na náladě chamika. V mládí má barva světlounce zelený nádech, postupem času se začínají objevovat tmavší fleky. Podle nálady, jak už jsem psala, jsme schopni rozpoznat v jakém rozpoložení se náš mazlíček nachází. Pokud chytne tmavou barvu, znamená to, že se mu něco nelíbí. Dále jsme schopni podle barvy rozpoznat březost samice, nebo zdravotní stav.
Je to stromový živočich, žijící na větvích akácií, keřích nebo sukulentních rostlinách. Svůj den tráví ve výškách dosahujících až 3m. Spánek mají neradši až na těch nejvyšších z nich.
Jako terarijní zvíře chované v zajetí nebývá moc společneský. Celkově je řazen mezi samotáře, zato velmi žravé samotáře. Ve volné přírodě se živý drobnými obratlovci jako jsou ještěrky, gekoni nebo mláďata ptáků. Přijímají taktéž jako agamy i rostlinnou potravu, lístky, plody.

V zajetí krmíme cvrčky, holátky, ovocem. Chov můžeme provádět v páru nebo po jednotlivcích. Nikdy nechováme dva samce dohromady.
Tarárium se snažíme vybérat na výšku, jak už jsem zmiňovala, chameleoni žijí až v 3m výškách.
Teplota by se měla pohybovat kolem 32°C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu.
Vlhkost: minimálně 1x denně musíme terárium důkladně prorosit. S vlhkostí to není dobré přehánět a to z důvodu plísní v teráriu (základ je dobré větrání), ale taky musíte dbát na to, že Jemen (země, ze které CH. pochází) není pouštní. Klima je dosti podobné tmo našemu.
 

Více informací naleznete zde: chameleonjemensky.webnode.cz/terarium/ :)