Agama vousatá - australská

 

Říše: Živočichové
Kmen: Strunatci
Podkmen: Obratlovci
Třída: Plazi
Řád: Šupinatí
Podřád: Ještěři
Čeleď: Agamovití
Rod: Agama

 

Binomické jméno: Pogona vitticeps

 

Agama vousatá je denní ještěr z čeledi agamovitých. Většinou má žluté, žlutohnědé až hnědočervené zbarvení. Velikosti může dosáhnout až 60cm, což už není žádný mrňousek. Stejně jako had či gekončík, i agama svléká kůži. Narozdíl od jiných je svlek velmi náročný a to z důvodu trnitých býběžků, které svlek dosti komplikují. Agama se může dožít až 15ti let v dobrém chovu.

Není potřeba CITES (registrace chovného druhu)

V zajetí se agama snadno ochočí, proto je vhodná pro začínající chovatele, i odchov je pro chovatele snadnou záležitostí. Chov dvou samců se nedoporučuje, jsou totiž velmi teritoriálí. Doporučen je chov jedné a více samic, nebo skupiny jednoho samce a několika samic.
Teplota substrátu by měla dosahovat 28°C, této teploty docílíme tepelnými žárovkami nebo topným kabelem, či kamenem. Loklální teplota v jedné části terária by se měla pohybova kolem 40°C (bodové žárovky), V noci teplota klesá k 22°C bez lokálního ohřevu.
Vlhkost není nutná, můžeme rosit jeden roh terária, většnou na večer. Procentuelně by se vlhkost měla pohybovat kolem 50-60%
Substrát volíme písčito-hlinitý, nebo můžeme použít pouštní písek. Kombinace je vyloženě jen na vás.
Terárium vybavíme pro agamy velmi pestře. Mají rády úkryty, větve či kořeny po kterých mohou lézt. Ale vše bychom měli doplnit vhodnou zadní stěnou, bohatou na patra, průlezy. Je možné si nechat takovou stěnu vyrobit na zakázku. Velikost terária by se měla zaměřit na délku, rozhodně ne na výšku.
Potrava pro agamy je jenda z nejpestřejších. Pochutnají si na sarančatech (záleží na věku agamy), kobylkách, červech, ale také nepohrnou zeleninou nebo zelenými rostlinami (pampeliška). Neměli bychom zapomínat na dostatečný přísun minerálů. Hlavním minerálním prvkem je Ca (vápník), který je sprotřebováván pro sprývný růst kostí a jak již zmiňovaných trnitých výběžků.